Випадковість чи доля

За останні пару тижнів до нас звернулося мами з проханням допомогти підлітку, а саме в важливості відвідувань занять з  психологом..  почавши вивчати цю тему зрозуміли, що насправді це навіть і дуже актуально.. підлітковий вік – це «зона турбулентності»…  і от війна.. все посипалося…
Підліток під час війни, нагадує картину- людина переходить бурхливий водоспад по дерев’яному мості  , хтось з  палкою тримає рівновагу, хтось з прив’язаний за мотузку,  комусь  перила… так само і підліток…. 

Підлітковий вік – сам по собі дуже стресовий. Відбуваються кардинальні зміни в організмі, змінюється гормональний фон тощо

Це алегорія, яка показує, як хто «проходить війну». Одні діти «дорослішають/ включаються», з чітким розумінням, що потрібно робити, куди іти і відповідальність стає як норма. Долучаються до соціальних та бізнес проєктів, відкривають нові можливості для себе та таланти в собі. 

Для інших важливо розуміти, що вони не одні, що є навколо люди, оточення, соціум під назвою - все буде добре! Вони не вникають в деталі, щоб не було так, що насправді не все так добре, як вони собі уявляють … не готові до реальності.. не готові до змін.. в них одна вихідна – все буде добре. Для них важливо, щоб не зняли в них «рожеві окуляри». Завдяки цьому вони пройдуть цей шлях.

Інші діти просто «закриваються»  - це сама складна категорія. Страх –  супер герой. Тут присутні злість, недовіра, сильна агресія, навмисне  пошкодження свого тіла… також роблять боляче  іншим.. з розумінням, що вони не одні живуть в «країні страху». Частина зловживає алкоголь … частина наркотики .. це реалі..

Поспілкувавшись з підлітками, більшість  шукають підтримку, шукають книги, відео ..які рекомендують знайомі діти, питання- що саме вони читають та слухають, і які будуть наслідки. інші  готові до анонімного спілкування з психологом.   

Ми підписали меморандум про співпрацю з іншими організаціями, та почали надавати анонімні консультації підліткам. Це може бути по  відео або особиста зустріч.  

Тим, у кого немає дітей, може здатися, що впоратися з «дорослими проблемами» набагато складніше, тож і кваліфікація дорослого спеціаліста має бути вищою. Насправді ж, щоб працювати з дитячими травмами, потрібно значно більше досвіду та знань. Така робота дійсно не під силу багатьом фахівцям. Тож вибирати психолога для своєї дитини треба набагато уважніше та прискіпливіше. Важливо переконатись, що він справді має відповідний досвід, проходив тематичні тренінги та володіє потрібною кваліфікацією. Тільки такий психолог допоможе дитині впоратися зі складною емоційною ситуацією. До речі, саме такого дитячого психолога можна вибрати на безкоштовній українській платформі «Не дрібниці».

Чи можна впоратися з підлітковими проблемами без психолога?

Звісно, ваша підтримка буде найкращим засобом, який допоможе дитині пройти складний період у житті. Важливо розмовляти з підлітком, цікавитись його життям, але не наполягати, якщо саме зараз він не хоче говорити.

Заведіть традицію робити щось разом: вихідними ходити в кіно чи на риболовлю (якщо ви живете у відносно безпечному місці), готувати на кухні, дивитись футбол, зрештою знімати спільні тік-токи, чого б ні? :) Це допоможе підлітку знову відчути у вас своїх друзів і розказати про те, що його турбує. А не тримати проблеми в собі – це дуже важливо.

Але, якщо помічаєте, що не справляєтесь, покладатися виключно на свої сили не варто. Не бійтесь звернутись за допомогою. Хороший підлітковий психолог допоможе вам і вашій дитині впоратися – як з підлітковими стресами, так і з викликами воєнного часу.

Підлітковий вік – сам по собі дуже стресовий. Відбуваються кардинальні зміни в організмі, змінюється гормональний фон тощо. А коли за вікном ще й війна, впоратися з емоціями в рази складніше. Зараз психологічна допомога підліткам і дітям є чи не головним завданням для всіх українських батьків і педагогів. Тож підготували для вас поради та відповіді про те, як підтримати підлітка в складній емоційній ситуації, і як вам у цьому допоможе підлітковий психолог.

Як зрозуміти, що дитині потрібен психолог?

Взагалі є декілька голосних «дзвіночків», при наявності яких радять звернутись до спеціаліста:

  • у дитини постійно (по декілька разів на день) змінюється настрій;
  • дитина не має сил і бажання займатися тим, що раніше робила легко і залюбки;
  • в дитини почались труднощі з навчанням;
  • вона дистанціювалась від своїх друзів, закрилася від спілкування з батьками.

Крім того, в підлітковому віці важливими є стабільність і передбачуваність середовища. А в контексті війни підліток може постійно переживати травмуючі ситуації, наприклад, бачити воєнні дії чи знаходитися під обстрілами. І там, де в мирний час батьки могли б самотужки підтримати дитину, зараз все ж важливо долучати професіоналів. Якісна психологічна допомога підліткам під час війни дуже важлива.